Skip to content

3 E Virginia AvenueVillas, NJ 08251

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block166
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage574
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
78%
Improvement Value:$24,200
22%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,230+1.6%
2024$2,195+6.4%
2023$2,064+1.7%
2022$2,030+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 1695, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1932