Skip to content

39 E Virginia AvenueVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block166
Lot50
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage772
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
69%
Improvement Value:$33,700
31%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,180+1.6%
2024$2,145+6.4%
2023$2,017+1.7%
2022$1,984+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft772DeedBook 4000, Page 715

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3378, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1948