Skip to content

22 Alexander AvenueVillas, NJ 08251

Built 1952

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Feb 5, 2018

Property Information

Block269
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage942
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
62%
Improvement Value:$54,200
38%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,919+1.6%
2024$2,872+6.4%
2023$2,701+1.7%
2022$2,656+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft942DeedBook 3776, Page 350

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 3690, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$73,500
DeedBook 2903, Page 703

Property Sale

SaleMulti
$53,500
DeedBook 2711, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1952