Skip to content

56 Ridgewood AvenueVillas, NJ 08251

Built 2007

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block282
Lot55
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,464
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
31%
Improvement Value:$186,700
69%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,479+1.6%
2024$5,392+6.4%
2023$5,070+1.7%
2022$4,986+2.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 3262, Page 340

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 1466, Page 322