Skip to content

138 Idaho AvenueVillas, NJ 08251

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block333
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage708
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
64%
Improvement Value:$41,300
36%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,313+1.6%
2024$2,277+6.4%
2023$2,141+1.7%
2022$2,105+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$195,185
DeedBook 3237, Page 663

Property Sale

SaleMulti
$146,500
DeedBook 3066, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1955