Skip to content

125 Cedardale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block388
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
48%
Improvement Value:$86,600
52%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,372+1.6%
2024$3,319+6.4%
2023$3,120+1.7%
2022$3,069+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 2976, Page 535

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 2886, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$37,100
DeedBook 1667, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1978