Skip to content

116 BroadwayVillas, NJ 08251

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block388
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,327
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
48%
Improvement Value:$91,400
52%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,558+1.6%
2024$3,502+6.4%
2023$3,293+1.7%
2022$3,238+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 1427, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1976