Skip to content

124 BroadwayVillas, NJ 08251

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block388
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,176
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
39%
Improvement Value:$131,400
61%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,368+1.6%
2024$4,299+6.4%
2023$4,042+1.7%
2022$3,975+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 4083, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$216,000
DeedBook 3413, Page 351

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 1981, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1976