Skip to content

122 BroadwayVillas, NJ 08251

Built 1976

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block388
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,620
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
47%
Improvement Value:$94,500
53%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,621+1.6%
2024$3,564+6.4%
2023$3,351+1.7%
2022$3,295+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 3874, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1976