Skip to content

123 Cedardale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1979

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Sep 27, 2001

Property Information

Block388
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
56%
Improvement Value:$63,600
44%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,906+1.6%
2024$2,861+6.4%
2023$2,690+1.7%
2022$2,645+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Sq Ft680DeedBook 2933, Page 874

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 1695, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1979