Skip to content

121 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Dec 11, 2014

Property Information

Block393
Lot56
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
61%
Improvement Value:$56,900
39%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,973+1.6%
2024$2,926+6.4%
2023$2,751+1.7%
2022$2,706+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft680DeedBook 3607, Page 569

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3511, Page 390

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3167, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1978