Skip to content

104 Sheridan DriveCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
Jan 28, 1981

Property Information

Block425
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,756
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,100
38%
Improvement Value:$150,100
62%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,929+1.6%
2024$4,854+6.6%
2023$4,553+1.5%
2022$4,486+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$8,000

To:

Sq Ft1,756DeedBook 1467, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1980