Skip to content

671 Route 9Cape May, NJ 08204

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block510
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class10
Description1S-CB-A-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
40%
Improvement Value:$162,000
60%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,747-49.2%
2024$5,411+12.1%
2023$4,826+1.6%
2022$4,750+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1578, Page 1040

Property Built

Built

Year Built: 1950