Skip to content

434 Hollywood RoadVillas, NJ 08251

Built 1979

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block512.08
Lot3006
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,628
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,400
42%
Improvement Value:$148,100
58%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+1.5%
2024$5,067+6.3%
2023$4,766+1.6%
2022$4,690+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,628DeedBook 3516, Page 595

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3043, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1979