Skip to content

5 Fernwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Apr 8, 1995

Property Information

Block517
Lot56
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,030
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,000
68%
Improvement Value:$68,300
32%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,265+1.5%
2024$4,204+6.3%
2023$3,954+1.6%
2022$3,891+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$69,000

To:

Sq Ft1,030DeedBook 2572, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1965