Skip to content

13 Fernwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block517
Lot70
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page601

Building Details

Building Class16.5
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,794
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
32%
Improvement Value:$284,000
68%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,518+1.5%
2024$8,396+6.3%
2023$7,896+1.6%
2022$7,770+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,794DeedBook 3471, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$729,000
DeedBook 3251, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 1732, Page 623