Skip to content

117 Avalon RoadCape May, NJ 08204

Built 1942

Last Sale Date
Feb 9, 2017

Property Information

Block520
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,256
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
73%
Improvement Value:$48,400
27%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,618+1.5%
2024$3,566+6.3%
2023$3,354+1.6%
2022$3,300+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942