Skip to content

101 Avalon RoadCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block520
Lot54
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
66%
Improvement Value:$66,200
34%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,979+1.5%
2024$3,922+6.3%
2023$3,689+1.6%
2022$3,630+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4245, Page 864

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2944, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1954