Skip to content

112 Fernwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block520
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,844
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
44%
Improvement Value:$149,700
56%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,220+1.5%
2024$5,141+6.7%
2023$4,820+1.7%
2022$4,739+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$22,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 2683, Page 593