Skip to content

122 Fernwood RoadCape May, NJ 08204

Built 2006

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Dec 31, 2009

Property Information

Block520
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,241
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$273,500
70%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,980+1.4%
2024$7,866+6.3%
2023$7,398+1.6%
2022$7,280+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$451,000
DeedBook 3404, Page 795

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 3223, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 2006