Skip to content

9 Delair RoadCape May, NJ 08204

Built 1937

Last Sale Price
$89,500
Last Sale Date
Jan 14, 1994

Property Information

Block525
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
80%
Improvement Value:$40,300
20%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,184+1.5%
2024$4,124+6.3%
2023$3,878+1.6%
2022$3,817+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,500

To:

Sq Ft920DeedBook 2432, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 1482, Page 1158

Property Built

Built

Year Built: 1937