Skip to content

8 Adelphia RoadCape May, NJ 08204

Built 1933

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Mar 30, 1990

Property Information

Block537
Lot38
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage910
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
82%
Improvement Value:$33,400
18%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,719+1.4%
2024$3,666+6.3%
2023$3,448+1.6%
2022$3,393+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500

To:

Sq Ft910DeedBook 2024, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1933