Skip to content

609 Clubhouse DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2002

Property Information

Block526
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage910
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,800
60%
Improvement Value:$74,400
40%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,776+1.4%
2024$3,722+8.7%
2023$3,425+1.6%
2022$3,371+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2742, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1970