Skip to content

16 Brookdale RoadCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block524
Lot60
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage896
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
64%
Improvement Value:$76,300
36%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,265+1.5%
2024$4,204+6.3%
2023$3,954+1.6%
2022$3,891+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 2386, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1978