Skip to content

422 Hollywood RoadVillas, NJ 08251

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block512.08
Lot3000
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
62%
Improvement Value:$64,200
38%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+1.4%
2024$3,382+6.3%
2023$3,181+1.6%
2022$3,130+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970