Skip to content

601 Lawnside RoadCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2008

Property Information

Block527
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,076
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,600
52%
Improvement Value:$118,700
48%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015+1.4%
2024$4,944+6.3%
2023$4,649+1.6%
2022$4,575+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 1425, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1970