Skip to content

611 Lawnside RoadCape May, NJ 08204

Built 2011

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Nov 23, 2011

Property Information

Block527
Lot40
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,304
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,400
51%
Improvement Value:$110,100
49%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,262+1.5%
2024$4,198+0.4%
2023$4,183+1.6%
2022$4,116+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,000

To:

Sq Ft1,304DeedBook 3475, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 2011