Skip to content

701 Adriatic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Aug 11, 1995

Property Information

Block679
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
45%
Improvement Value:$145,600
55%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,332+1.5%
2024$5,255+6.3%
2023$4,943+1.6%
2022$4,864+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 2617, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1955