Skip to content

26 Beverly RoadCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block540
Lot60
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
55%
Improvement Value:$107,000
45%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+1.5%
2024$4,758+6.3%
2023$4,474+1.6%
2022$4,403+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 3907, Page 422

Property Sale

Sale
$294,500

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 3627, Page 510Recorded6/4/2015

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 3173, Page 441

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2833, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1996