Skip to content

122 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block552
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,895
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
48%
Improvement Value:$158,400
52%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,133+1.5%
2024$6,045+6.3%
2023$5,685+1.6%
2022$5,594+7.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 1537, Page 735