Skip to content

134 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block552
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,600
70%
Improvement Value:$50,700
30%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,373+1.5%
2024$3,324+6.3%
2023$3,126+1.6%
2022$3,077+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 3699, Page 770Recorded10/25/2016

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 3573, Page 242Recorded3/19/2014

Property Sale

SaleMulti
$3,600
DeedBook 1422, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1975