Skip to content

405 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 22, 2023

Property Information

Block627
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
68%
Improvement Value:$54,500
32%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,458+1.5%
2024$3,408+6.3%
2023$3,205+1.6%
2022$3,154+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft982DeedBook 4115, Page 658

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 3191, Page 933

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 3127, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1965