Skip to content

1402 Whittier AveCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 25, 2014

Property Information

Block635
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage954
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
69%
Improvement Value:$63,700
31%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,121+1.5%
2024$4,062+6.3%
2023$3,820+1.6%
2022$3,759+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft954DeedBook 3578, Page 391

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 2995, Page 831

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2251, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1956