Skip to content

1401 Holmes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 1997

Property Information

Block635
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
66%
Improvement Value:$61,800
34%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,667+1.5%
2024$3,614+6.3%
2023$3,399+1.6%
2022$3,345+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956