Skip to content

406 Adriatic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block635
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
44%
Improvement Value:$151,400
56%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+1.5%
2024$5,405+6.3%
2023$5,084+1.6%
2022$5,002+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 3414, Page 173

Property Sale

Sale
$106,900
DeedBook 2861, Page 350

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2690, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1956