Skip to content

707 Adriatic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block679
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
63%
Improvement Value:$68,100
37%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,760+1.5%
2024$3,706+6.3%
2023$3,486+1.6%
2022$3,430+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,110DeedBook 4181, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1964