Skip to content

500 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block653
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
68%
Improvement Value:$53,800
32%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,452+1.5%
2024$3,402+6.3%
2023$3,200+1.6%
2022$3,149+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952