Skip to content

502 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block653
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
63%
Improvement Value:$67,300
37%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,725+1.4%
2024$3,672+6.3%
2023$3,454+1.6%
2022$3,398+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1538, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1952