Skip to content

904 Franklin AvenueCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block665
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
62%
Improvement Value:$73,500
38%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,924+1.4%
2024$3,868+6.3%
2023$3,638+1.6%
2022$3,580+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$499,000

To:

Sq Ft1,236DeedBook 4092, Page 679

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3420, Page 674

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2887, Page 247

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1403, Page 1141

Property Built

Built

Year Built: 1951