Skip to content

604 Pilgrim PlazaCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block665
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
51%
Improvement Value:$113,800
49%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,709+1.5%
2024$4,642+6.3%
2023$4,365+1.6%
2022$4,296+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 3082, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1951