Skip to content

608 Pilgrim PlazaCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block665
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class17.5
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,302
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
31%
Improvement Value:$258,000
69%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+1.4%
2024$7,524+6.3%
2023$7,076+1.6%
2022$6,963+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,302DeedBook 3535, Page 547

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3058, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2982, Page 679

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2358, Page 19

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1657, Page 701