Skip to content

604 Winslow AvenueCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block666
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
78%
Improvement Value:$33,200
22%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,066+1.4%
2024$3,022+6.3%
2023$2,843+1.6%
2022$2,797+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft700DeedBook 2718, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1954