Skip to content

608 Winslow AvenueCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2020

Property Information

Block666
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage986
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
76%
Improvement Value:$36,900
24%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,141+1.4%
2024$3,096+6.3%
2023$2,912+1.6%
2022$2,866+2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 3832, Page 524Recorded12/31/2018

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3286, Page 336

Property Sale

Sale
$34,032
DeedBook 2781, Page 674

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2489, Page 307

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1647, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1954