Skip to content

717 Adriatic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block679
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
74%
Improvement Value:$41,200
26%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,214+1.4%
2024$3,168+6.3%
2023$2,980+11.1%
2022$2,682+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft620DeedBook 3910, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1954