Skip to content

1301 Lincoln BlvdCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
May 18, 2012

Property Information

Block679
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,800
65%
Improvement Value:$65,600
35%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,780+1.4%
2024$3,726+6.3%
2023$3,504+1.6%
2022$3,448+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft776DeedBook 3497, Page 121

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2983, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1954