Skip to content

706 Whildam AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block688
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
68%
Improvement Value:$56,300
32%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,521+1.5%
2024$3,470+6.3%
2023$3,264+1.6%
2022$3,212+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2791, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1960