Skip to content

700 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2003

Property Information

Block689
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,677
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,800
59%
Improvement Value:$79,300
41%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+1.5%
2024$3,820+15.5%
2023$3,307+1.6%
2022$3,254+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 2155, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1963