Skip to content

670 New England RoadCape May, NJ 08204

Built 1889

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block749
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16.5
Description2S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,887
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,300
62%
Improvement Value:$149,300
38%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921+1.4%
2024$7,808+6.3%
2023$7,343+1.6%
2022$7,226+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1889