Skip to content

158 E Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block85
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage696
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
68%
Improvement Value:$36,400
32%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,295+1.6%
2024$2,259+6.4%
2023$2,124+1.7%
2022$2,089+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft696DeedBook 4055, Page 693

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft696DeedBook 3643, Page 213Recorded9/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 3040, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 2956, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1940