Skip to content

143 E Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$73,900
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block85
Lot47
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage640
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
67%
Improvement Value:$31,600
33%
Total Assessment$95,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,929+1.6%
2024$1,898+6.4%
2023$1,785+1.7%
2022$1,755+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$73,900

To:

Sq Ft640DeedBook 3862, Page 645

Property Sale

SaleMulti
$35,900
DeedBook 2729, Page 631

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2309, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$15,900
DeedBook 1410, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1940